جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27287
  تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 15:0
  تعداد بازدید : 778

  نامه مدافعان حقوق بشر به پنتاگون

  مدافعان حقوق بشر طی نامه ای به وزیر دفاع آمریکا از وی خواستند تا به عملیات غذا دادن اجباری به زندانیان گوانتانامو پایان دهند.

  Reuters1-3.JPG

   اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU)، مرکز قربانیان شکنجه، دیده‌بان حقوق بشر و 17 گروه دیگر در نامه‌ای به پنتاگون عملیات غذا دادن اجباری به اعتصاب‌کنندگان در زندان گوانتانامو را محکوم کردند و آن را غیرانسانی، اهانت‌آمیز و خصمانه دانستند.

   

  فعالان حقوق بشر در نامه‌ خود از چاک هاگل وزیر دفاع آمریکا خواستند تا هرچه سریع‌تر دستور توقف این عملیات را که موجب رنج و درد فراوان برای زندانیان می‌شود، صادر کند.

   

  در این نامه همچنین از هاگل خواسته شده تا به بازرسان و پزشکان مستقل اجازه بازرسی از زندان داده شود تا آن‌ها بتوانند از نزدیک و بر اساس استانداردها‌ی بین‌المللی، وضعیت اعتصاب‌کنندگان را بررسی کنند.

   

  ارتش آمریکا اعلام کرده است که اکنون 100 نفر از 166 زندانی در گوانتانامو در اعتصاب غذا هستند که برخی این تعداد را، بیش از 100 نفر دانسته‌اند. ارتش آمریکا اعلام کرده است که به 29 نفر از این اعتصاب‌کنندگان به اجبار غذا خورانده می‌شود و پنج نفر دیگر نیز به دلیل کاهش قوای جسمانی‌ در بیمارستان زندان به‌سر می‌برند.

   

  مدافعان حقوق بشر درحالی این نامه را برای پنتاگون فرستاده‌اند که اوایل هفته گذشته شبکه خبری الجزیره به‌طور مفصل در مورد عملیات غذا دادن اجباری به زندانیان گزارشی را تهیه کرده بود که نشان می‌داد زندانیان به یک صندلی بسته می‌شوند و از طریق بینی و به وسیله یک لوله بزرگ به آن‌ها غذا داده می‌شود.

   

  این اقدام موجب درد زیاد در دستگاه گوارش زندانی می‌شود و اغلب پس از این کار، غذای خود را بالا می‌آورند. به زندانیان گفته می‌شد که در صورت برگرداندن غذا دوباره به صندلی مذکور طناب پیچ خواهند شد.

   

  طبق گزارش پایگاه خبری میامی هرالد، چاک هاگل تاکنون پاسخی مبنی بر اینکه این نامه را خوانده، ارائه نداده است.

   

  نماینده وزیر امور خارجه روسیه در امور حقوق بشر نیز ضمن ابراز نگرانی در مورد سرنوشت زندانی روس محبوس در گوانتانامو از مقامات آمریکا خواست تا در این مورد به تعهدات بین‌المللی خود عمل و این زندان را تعطیل کنند.

   

  وی در گفت‌وگو با شبکه خبری راشا تودی ابراز نگرانی کرد که بر اساس گزارش‌های گروه‌های حقوق بشر اکنون 130 زندانی در گوانتانامو دست به اعتصاب غذا زده‌اند. عملکرد دولت آمریکا با این زندانیان خلاف استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر و اصول انسانی است.

   

  وی در مورد عدم همکاری دولت آمریکا برای فراهم کردن امکان ملاقات روسیه با زندانی روس محبوس در گوانتانامو ابراز تاسف کرد و گفت که رییس‌جمهور آمریکا علی‌رغم وعده‌هایش مبنی بر تعطیلی این مرکز و درخواست‌های مکرر مدافعان حقوق بشر، همچنان نسبت به وضعیت زندانیان گوانتانامو بی‌اعتناست.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
28