جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27290
  تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 15:9
  تعداد بازدید : 778

  حاجی‌مشهدی:

  رییس جمهور حقوق ملت را باور داشته باشد

  یک وکیل دادگستری گفت: اطلاع داشتن از قانون اساسی برای رییس جمهور کافی نیست و رییس جمهور باید به اجرای قانون متعهد باشد.

  31-193.jpg

  رمضان حاجی‌مشهدی اظهار کرد: اصل 113 قانون اساسی به صراحت رییس‌جمهور را بعد از مقام رهبری، نفر دوم کشور و مسوول اجرای قانون اساسی دانسته است.

   

  وی با بیان این که فصل حقوق ملت را می‌توان درخشان‌ترین فصل قانون اساسی دانست، ادامه داد: رییس‌جمهور باید در همه ابعاد از حقوق ملت دفاع کند که این حقوق شامل آزادی بیان و عقیده، ‌منع تفتیش، منع شکنجه و داشتن یک دادرسی عادلانه است. رییس‌جمهور زمانی که سوگند یاد می‌کند بدین معنی است که از حرمت انسان‌ها و آزادی اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت تعیین کرده حمایت می‌کند که اگر به این وظیفه اهتمام ورزد، مسلما وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

   

  این حقوقدان خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور با دانستن قانون و حقوق باید از مردم دفاع کند، بنابراین با آگاهی نسبت به حقوق نباید هیچ مصلحتی را به دفاع از ملت ترجیح دهد، همچنین هیچ خط قرمزی جز رعایت حقوق ملت برای رییس‌جمهور متصور نیست.

   

  حاجی مشهدی بیان کرد: رییس‌جمهور باید به قانون اساسی به عنوان قانونی که میثاق بین ملت و حاکمیت است، اشراف کامل داشته و حتی حقوق ملت را باور داشته باشد. بدین معنی که فقط اطلاع داشتن از قانون اساسی برای رییس‌جمهور کافی نیست و رییس‌جمهور باید به اجرای قانون متعهد باشد که لازمه آن آگاهی داشتن به کل قانون اساسی است.

   

  وی گفت: رییس‌جمهور هرچه بیشتر از قانون اطلاع داشته باشد، قطعا در زمینه سیاسی تاثیرات مثتب‌تری خواهد گذاشت؛ بنابراین قانون باید ملاک و راهنمای یک رییس‌جمهور باشد.

   

  این وکیل دادگستری اظهار کرد: رییس‌جمهور باید تمام نهادها، کنوانسیون‌های بین‌المللی و میثاق‌های بین‌الملی را بشناسد تا زمانی که در یک نهاد بین‌المللی حضور پیدا می‌کند با آگاهی داشتن از قوانین بتواند از حقوق ملت دفاع کند.

   

  حاجی مشهدی بیان کرد: رییس‌جمهور‌های متعدد ایالات متحده آمریکا و کشورهای پیشرفته اکثرا حقوقدان هستند. اگر رییس‌جمهور به امور حقوقی آشنا باشد به وی کمک می‌کند که در روابط داخلی و خارجی اشراف کامل‌تری داشته باشد؛ بنابراین اگر وی به قوانین آشنا باشد بهتر می‌تواند از منافع ملی دفاع کند. بنابراین اصلح این است که رییس‌جمهور فردی حقوقی باشد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360573358
اکنون :
7