جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27388
  تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1392 14:50
  تعداد بازدید : 640

  درخواست عفو بین الملل از مراکش برای تحقیق در مورد شکنجه معترضان

  عفو بین الملل از دولت مراکش خواست تا در مورد شکنجه 6 فعال سیاسی در بازداشتگاه پلیس، تحقیقاتی مستقل و کامل انجام دهد.

  dw2.jpg

   در نهم مه 2013، شش معترض که علیه وضعیت بد زندگی در منطقه صحرای غربی واقع در شمال غرب آفریقا دست به تظاهرات زده بودند، توسط نیروهای پلیس مراکش دستگیر شدند و علی‌رغم این که اعلام شد آن‌ها با وثیقه آزاد می‌شوند، هنوز در بازداشتگاه به‌سر می‌برند.

   

  این شش نفر به اعمال خشونت علیه مقامات دولتی، شرکت در تجمعات مسلحانه و تخریب اموال عمومی متهم شده‌اند که ممکن است به حبس تا ده سال محکوم شوند. آن‌ها اکنون برای تکمیل تحقیقات در بازداشت به‌سر می‌برند و گفته می‌شود برای گرفتن اعتراف مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

   

  یکی از این بازداشت‌شدگان یک نوجوان 17 ساله است.

   

  فیلیپ لاتر سرپرست حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، اظهار کرد: گزارش‌های بدست آمده که نشان می‌دهد مقامات مراکش این 6 معترض را برای گرفتن اعتراف مورد شکنجه و بدرفتاری قرار داده‌اند، بسیار ناراحت کننده است و این اتهامات باید هرچه سریع‌ بررسی شود و عاملان این حوادث محاکمه شوند.

   

  وی گفت: این نوجوان و معترضان دیگر در این پرونده باید به کمک‌های پزشکی درمانی مناسب دسترسی داشته باشند و مقامات باید با آن‌ها کاملا انسانی و بر اساس قوانین بین‌المللی عمل کنند.

   

  این بازداشت‌شدگان در گفت‌وگو با قاضی پرونده تاکید داشتند که در بازداشتگاه با آن‌ها بدرفتاری شده است و اعترافاتشان قابل استناد نیست؛ زیرا تحت شکنجه دست به این کار زده‌اند.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا که از شمال با مراکش هم‌مرز است و دیگر کشورهای هم‌مرز آن بر سر این منطقه مناقشات زیادی دارند. مردم آن خواهان استقلال هستند و اعتراضاتشان در این زمینه اغلب با مخالفت روبرو می‌شود.

   

  عفو بین‌الملل در سفری به صحرای غربی و مراکش اعلام کرد که معترضان در این منطقه اغلب با سرکوب نیروهای امنیتی روبرو می‌شوند و گزارش‌ها نشان می‌دهد که در گذشته نیز این افراد در زندان مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند از این جهت این سازمان بررسی دقیق و عادلانه پرونده اخیر معترضان صحرای غربی و اتهام شکنجه آن‌ها را خواستار شد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360573358
اکنون :
2