جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27565
  تاریخ انتشار : 1 خرداد 1392 12:48
  تعداد بازدید : 728

  تازه های نشر

  دفاع مشروع؛بررسی فقهی مسئله ترور

  کتاب «دفاع مشروع؛ بررسی فقهی مسئله ترور از دیدگاه امام خمینی(ره)» به همت جمعی از محققین و زیر نظر مدرسه عالی امام خمینی(ره) و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) نمایندگی قم و توسط موسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

   

  به گزارش رساله حقوق به نقل از جماران، عبارتی که خواندید، نخستین جمله از پیشگفتار کتاب تازه منتشره موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با نام «دفاع مشروع» است که به بررسی فقهی مسئله ترور از دیدگاه امام خمینی(ره) پرداخته است.
  کتاب «دفاع مشروع؛ بررسی فقهی مسئله ترور از دیدگاه امام خمینی(ره)» به همت جمعی از محققین و زیر نظر مدرسه عالی امام خمینی(ره) و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) نمایندگی قم و توسط موسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.
  این کتاب مشتمل بر ۱۵ مقاله و یک سخنرانی با محوریت مفهوم شناسی دفاع مشروع، بررسی دفاع مشروع در دیدگاه امام خمینی و فقه شیعه، مفهوم شناسی تروریسم در نگاه حقوق بین الملل و امام خمینی(ره)، مقایسه دفاع مشروع در نگاه امام خمینی(ره) و حقوق بین‌الملل و بررسی ترورهای اوایل انقلاب اسلامی است که حاصل برگزاری همایشی سراسری و مشترک، توسط جامعة المصطفی العالمیه و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، با نام «دفاع مقدس و تفاوت آن با ترور» است که گزارش فعالیت‌های علمی و پژوهشی آن به اختصار در این کتاب منعکس شده است.
  در پیشگفتار این کتاب آمده است: هم از دیدگاه فقه ما و هم از دیدگاه حقوق بین‌الملل ، اصل اولی بر صلح و زندگی مسالمت‌آمیز استوار است و توسل به زور به هیچ وجه جایز نیست‌؛ مگر در دو صورت دفاع مجازات مجرم و در غیر از این دو صورت، توسل به زور به هر بهانه‌ای که باشد از نگاه فقه ما و از نگاه حقوق بین‌الملل محکوم است.
  همچنین در بخش دیگری از این پیشگفتار و در باب مفهوم دفاع مشروع خاطر نشان شده است:‌ اصل مشروعیت دفاع در فقه ما، در دو حوزه مطرح شده است: الف) دفاع سازمان یافته نظامی از کشور و از اساس دین. این بحث را فقهای ما در مبحث جهاد مطرح کرده اند که در آن جا جهاد را فقه شیعه به جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی تقسیم می‌کند و در جهاد دفاعی هیچ کدام از شرایطی که در جهاد ابتدایی هست را لحاظ نمی‌کند. ب) دفاع شخصی که فردی یا گروهی است که از جان، مال، عرض و ناموس انجام می‌گیرد. فقهای ما این مبحث را از آغاز اجتهاد در کتابهای فقهی مطرح کرده اند.
  کتاب «دفاع مشروع»، در ۶۳۴ صفحه، هم اکنون، در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۲۸۰۰۰ تومان، در دسترس دانشجویان، طلاب و علاقمندان حوزه فقه و حقوق قرار گرفته است.
   
  منبع خبر
  http://rhoghough.ir/?p=8673


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360672316
اکنون :
13