جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27569
  تاریخ انتشار : 1 خرداد 1392 15:11
  تعداد بازدید : 685

  دیده‌بان حقوق بشر:

  میانمار به وعده های خود عمل کند

  دیده بان حقوق بشر از دولت میانمار خواست تا در راستای حقوق بشر به وعده های خود عمل کند.

  BBC-6.jpg

   جان سافتون سرپرست حوزه آسیا در دیده‌بان حقوق بشر در این خصوص گفت: سال گذشته میانمار شاهد خشونت‌های گسترده علیه اقلیت‌های مذهبی بوده است. دولت میانمار اگر به وعده‌هایش در زمینه حقوق بشر عمل نکند با عواقب آن روبرو خواهد شد.

   

  رییس‌جمهور میانمار در 18 نوامبر 2012، اصلاحات زیادی همچون ایجاد کمیسیونی مستقل برای بررسی پرونده زندانیان سیاسی، دعوت از کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای افتتاح یک دفتر در این کشور و همکاری با گروه‌های بشر دوستانه برای سفر به مناطق تحت درگیری را وعده داد.

   

  این در حالیست که از آن زمان تاکنون و با شروع کاهش تحریم‌های آمریکا علیه میانمار، خشونت‌های فرقه‌ای و مذهبی به‌ویژه در ایالات غربی این کشور افزایش داشته است.

   

  سال گذشته در نتیجه حملات خشونت‌آمیز و نژادپرستانه قبایل بودایی علیه اقلیت‌های مسلمان در قبیله روهینگا ده‌ها نفر کشته، زخمی و بی‌خانمان شدند و این خشونت‌ها هنوز ادامه دارد. نیروهای امنیتی و ارتش میانمار نیز در این میان با حمایت از بودائیان و حتی کمک به آن‌ها مجرم شناخته شد.

   

  اکنون شش ماه از زمان وعده‌های رییس‌جمهور میانمار می‌گذرد اما هیچ یک از وعده‌های او عملی نشده است. هنوز دعوت‌نامه‌ای برای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل فرستاده نشده است و گروه‌های بشر دوستانه هنوز به استان‌های تحت درگیری دسترسی ندارند.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، در نتیجه دو سال درگیری بیش از 80 هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند. گفته می‌شود سال‌های جنگ داخلی در شرق این کشور بیش از 400 هزار بی‌خانمان بر جای گذاشته است.

   

  همچنین در استان آراکان بیش از 140 هزار تن از مسلمانان قبیله روهینگا و دیگر قبایل در اردوگاه‌هایی زندگی می‌کنند که با شرایط بسیار بدی از جمله کمبود جا، خدمات اولیه و کمک‌های بشر دوستانه مواجهند. این افراد علاوه بر این با محدودیت‌های رفت و آمد روبرو هستند و از این جهت قادر به ترک این اردوگاه‌ها نیستند.

   

  دیده‌بان حقوق بشر از رییس‌جمهور میانمار خواست تا به قانون حقوق شهروندی این کشور عمل کند و به عملکرد نژادپرستانه علیه اقلیت مسلمان در میانمار در طول سال‌های متمادی پایان دهد و به آن‌ها اجازه دهد برای گرفتن تابعیت این کشور اقدام کنند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360672381
اکنون :
7