جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27574
  تاریخ انتشار : 1 خرداد 1392 15:24
  تعداد بازدید : 718

  سازمان ملل تاکید کرد

  لزوم تصویب قانون حمایت از زنان در افغانستان

  پس از مخالفت برخی از اعضای پارلمان افغانستان با تصویب قانون حذف خشونت علیه زنان، دو تن از مقامات ارشد سازمان ملل از دولت این کشور خواستند که این قانون را به طور کامل به مرحله اجرا درآورد.

  etedaal.ir.jpg

  حامد کرزای رییس‌جمهور افغانستان در سال 2009 قانون حذف خشونت علیه زنان را تصویب کرد، اما این قانون تاکنون به تصویب پارلمان این کشور نرسیده است.

   

  در هجدهم مه 2013 برخی قانونگذازان با اعلام این‌که تعدادی از مفاد این قانون خلاف شرع است با تصویب آن مخالفت کردند که این امر با انتقاد مدافعان حقوق بشر مواجه شد.

   

  از این جهت نماینده زنان سازمان ملل در افغانستان و دفتر کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان (VNAMA) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که جامعه بین‌الملل و شورای امنیت از مقامات افغان انتظار دارند که به تعهدات بین‌المللی‌ بر اساس قوانین حقوق بشر، به ویژه در حوزه‌ حقوق زنان احترام بگذارند و به آن‌ها جامه عمل بپوشانند.

   

  در این بیانیه آمده است که این قانون برای کل جامعه افغانستان ضروری است و تصویب این قانون موجب کاهش اعمال خشونت‌آمیز علیه زنان و دختران و حمایت از آن‌ها در زندگی روزمره‌شان می‌شود.

   

  نماینده‌ زنان سازمان ملل در افغانستان از دولت و پارلمان افغانستان خواست تا با تصویب فوری این قانون به طور کامل از حقوق بنیادین زنان و دختران جامعه‌شان حمایت کنند.

   

  طبق قانون حذف خشونت علیه زنان، موارد زیادی از جمله ازدواج کودکان، ازدواج‌های اجباری، سنت مبادله زنان و دختران برای حل اختلافات، خرید و فروش زنان برای ازدواج، اجبار زنان به خودفروشی و تجاوز و سوء‌استفاده‌های فیزیکی جرم تلقی می‌شود و عاملان آن محاکمه خواهند شد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، فرهنگ حاکم بر جامعه افغانستان و سیستم قضایی این کشور به گونه‌ای است که زنان را قربانی خشونت‌ها و بی‌عدالتی‌ها می‌کند.

   

  دفتر کمک‌رسانی سازمان ملل در ادامه آورده است که افغانستان برای تصویب قانون مذکور راهی طولانی در پیش دارد و باید موانع فرهنگی و هنجارهای اجتماعی غلطی را از سر راه بردارد. همچنین دولت باید ضعف‌های موجود در مسیر اجرای قانون را برطرف کند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360573317
اکنون :
12