جستجو
   
    Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
    کد خبر : 27673
    تاریخ انتشار : 5 خرداد 1392 9:41
    تعداد بازدید : 579

    وکیل الدوله های دولت آینده مشخص شدند!

    وکیل الدوله اصطلاحی است که شاید اولین بار بعد از تشکیل اولین مجلس در زمان قاجار استفاده شد این اصطلاح به کسی یا کسانی اطلاق می شود که با رای مردم وارد مجلس می شود ولی برخلاف وظایف قانونی و نظارتی مجلس بدون توجه به منافع ملی و مردم و قانون اساسی به نفع دولت و منافع دولت رفتار می کند.

    وکیل الدوله  اصطلاحی است که شاید اولین بار بعد از تشکیل اولین مجلس در زمان قاجار استفاده شد و در دوران سلطنت رضا شاه و محمد رضا شاه بیش از هر چیز دیگری نمود پیدا کرد. این اصطلاح در ایران به کسی اطلاق می شود که با رای مردم وارد مجلس می شود ولی برخلاف وظایف قانونی و نظارتی مجلس بدون توجه به منافع ملی و مردم و قانون اساسی به نفع دولت و منافع دولت رفتار می کند.

    به گزارش تابناک، در خبرها آمده است که تعدادی از نمایندگان مجلس رسما از یک کاندیدای ریاست جمهوری حمایت کرده اند و عملا پیش از انتخابات، ردای وکیل الدوله ای را بر تن کرده اند و مجلس را فروخته اند.

    البته این وضعیت از زمان روی کار آمدن دولت نهم و دهم بیش از هر زمان دیگری در مجلس شورای اسلامی بروز کرد و برخی از نمایندگان در مجلس هشتم حتی در قبال دریافت مبلغ ناچیزی در رای گیری ها شرکت می‌کردند به طوری که توکلی گفته بود: بنده فیلمی از یکی از نمایندگان مجلس (هشتم) در اختیار دارم که او در یک سخنرانی با اشاره به روابط برخی نمایندگان حامی دولت با دولت می گوید: "وقتی وزرا به مجلس می آمدند از ما انتظار داشتند که به نفع آنان رأی بدهیم و ما نیز رأی می دادیم . بعد از موفقیت نیز شماره حساب می دادیم تا به حساب ما پول واریز کنند.

    در مجلس نهم نیز به نظر می رسد این روال همچنان در حال انجام است و در اواخر سال اول خود با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری این روند شدت بیشتری پیدا کرده است و مجلس شورای اسلامی و نمایندگان حاضر در آن، با رفتارهای سیاسی و جهت‌دار، مجلس شورای اسلامی را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند، به گونه‌ای که نمایندگان هر روز با یک شیوه جدید، و سیاسی کاری قصد حمایت از منافع دولت را دارند.

    با نزدیکی انتخابات نیز این حرکت نمایندگان شدت بیشتری پیدا کرده است  وکیل الدوله های جدید با نزدیکی به کاندیداها قصد ورود به انتخابات را دارند و برای رسیدن به این مقصود مجلس را وسیله و ابزاری برای این کار قرار داده‌اند و هنوز مرکب امضاء برخی از نمایندگان در حمایت و مدح و برخی دیگر در ذم و دشمنی با برخی کاندیداها خشک نشده است که همین نمایندگان در یک اقدام غافلگیرکننده دست به حمایت از کاندیدای دیگری گرفته اند و آشکار خود را مبلغ یک کاندیدا می دانند و با جان و مال می کوشند وی انتخاب شود. که در صورت انتخاب کاندیدای آنان و حمایت تمام و تمام آنان از وی باید فاتحه مجلس را خواند! مگر می شود نمایندگانی که ناظر بر دولت و عملکرد آن هستند، خود عضو ستادهای کاندیداها باشند؟آیا این کار فروختن حیثیت مردم و مجلس به کاندیداها نیست؟


    مجلس خوب همه چیز را خوب و مجلس بر همه چیز را بد می کند جملۀ بیاد ماندنی اما راحل است که در این گونه از موارد و در چنین شرایطی هر کسی را به یاد آن می اندازد . 

    مجلس خوب می توانست در این شرایط نظاره گر باشد و بدون جانب داری و هواداری از یک شخص مشخص از بعد نظارتی و نگاه از بالا قضایا را دنبال می کرد و هر زمان که حقی از مردم ضاع می شد به کمک مردم بشتابد، نه آنکه به صورت معترضانه و بی توجه به حقوق مردم رنج کشیده و آسیب دیده با یک نگاه کوتاه بین آنه فقط به خاطر شخصی دست به یک اقدام نا پسند و سخره آمیز بزند.

    نگاه از پایین برای یک نماینده یعنی قبول کردن بندگی برای شخص مشخص، ایجاد زمینه برای لابی کردن و پیش بردن یک سری اهداف از پیش تعیین شده و معلوم که قطعاً کمترین چیزی که در آن لحاض می شود منافع ملی و مردمی کشور است.

    وکیل مردم بودن یعنی این که برای مردم به مصلحت نظام و انقلاب کار کردن. در هر انتخاباتی هر کسی یک رأی واحد دارد و هیچ کسی در هیچ جایگاهی نمی تواند کسی را مجبور به قبول نظر خود کند. 

    بهتر است نمایندگان نیز به جای پرداختن به این گونه مسائل که قطعا سودی برای مردم ندارد توجه خود را به مسائل مربوط به کار نمایندگی و وظیفه ای که قانون اساسی و مردم بر آنها محول کرده‌اند معطوف کنند و از حاشیه سازی و بازی های سیاسی دوری کنند.

     

    به نقل از :

    www.tabnak.ir


    نظر شما    نمایش غیر عمومی
    تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360573317
اکنون :
15