جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38295
  تاریخ انتشار : 26 آبان 1392 21:55
  تعداد بازدید : 490

  تشکیل دادگاه های مقامات کنیا در دیوان کیفری بین المللی در موعد مقرر

  به دنبال مخالفت شورای امنیت سازمان ملل با قطعنامه جدید این شورا مبنی بر به تعویق انداختن دادگاه رسیدگی به اتهامات رییس جمهور کنیا و معاونش در دیوان کیفری بین المللی، این دادگاه ها در موعد مقرر تشکیل خواهد شد.

  333-87.jpg به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این قطعنامه از دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) خواسته شده است دادگاه رسیدگی به اتهامات اوهارو کنیاتا رییس‌جمهور کنیا و ویلیام روتو معاون وی به مدت یک سال به تعویق بیندازد که به دلیل به حد نصاب نرسیدن آرای موافق در شورای امنیت لغو شد.

  به منظور به تصویب رسیدن یک قطعنامه در شورای امنیت،‌ اعضاء باید 9 رای موافق به آن بدهند و اعضای ثابت شورا نیز که عبارتند از روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آمریکا نباید آن را وتو کنند.

  دیوان کیفری بین‌المللی پیش از این کنیاتا و روتو را به دلیل حوادث خشونت آمیز پس از انتخابات سال 2007 در این کشور به جنایا علیه بشریت متهم کرده است. از آنجایی که اخیرا کنیا دچار ناآرامی‌های جدید شده است از دیوان خواسته شده بود محاکمه این متهمان را به تاخیر بیندازد.

  گفته می‌شود در جریان این حوادث بیش از 1100 تن کشته، 3500 نفر زخمی و نزدیک به 600 هزار تن بی‌خانمان شدند.

  موافقان این قطعنامه به این دلیل خواستار تاخیر در تشکیل این دادگاه‌ها هستند که می‌گویند این دو متهم به دلیل جایگاه حساسی که دارند اکنون موظفند به حوادث خشونت آمیز اخیر در کشورشان رسیدگی کنند.

  در ماه سپتامبر در نتیجه یک حمله تروریستی در نایروبی پایتخت کنیا بیش از 60 تن جان خود را از دست دادند.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، 7 عضو از 15 کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته به قطعنامه مذکور رای موافق و 8 عضو باقیمانده نیز رای ممتنع دادند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360391065
اکنون :
4