جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38373
  تاریخ انتشار : 27 آبان 1392 11:5
  تعداد بازدید : 443

  هشدار آژانس پناهندگان سازمان ملل به کشورهای عضو اتحادیه اروپا

  آژانس امور پناهندگان سازمان ملل طی گزارشی هشدار داد که برخی کشورهای اتحادیه اروپا مانع از ورود پناهندگان به ویژه مردمی که از جنگ سوریه فرار کرده اند به مرزهای این کشورها می شوند.

  aljazeera-25.jpegبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آدریان ادواردز سخنگوی کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو تشریح کرد که این نهاد بطور جدی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که مانع از دسترسی پناهندگان به خاک این کشورها می‌شوند می‌خواهد که هرچه فوری این اقدامات خود را متوقف کنند.

  وی در این باره گفت: عدم اجازه ورود به این افراد و بازگرداندن آن‌ها موجب افزایش خطر مرگ برای آن‌ها و ایجاد صدمات جسمی و روحی خواهد شد و کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل هم اکنون در حال بررسی گزارش‌های دریافتی از یونان، بلغارستان و قبرس است.

  خبرنگاران از بلغارستان گزارش داده‌اند که مقامات این کشور آخر هفته گذشته حدود 100 مهاجر را بازگردانده و نزدیک به 120 نیروی پلیس را در مرزها مستقر کرده‌اند. از این رو ادواردز ابراز نگرانی کرد که تشدید کنترل‌های مرزی همچون قرار دادن سیم خاردار تنها باعث ایجاد خطرات بیشتر برای مهاجران می‌شود و موجب افزایش کنترل قاچاقچیان بر‌ آن‌ها خواهد شد.

  این نهاد سازمان ملل گزارش‌های مشابهی را از یونان دریافت کرده و از دولت این کشور خواسته‌ است تا در مورد سرنوشت 150 پناهنده سوری تحقیق کنند که نتوانسته‌اند در 12 نوامبر به خاک یونان وارد شوند. بسیاری از این گروه را کودکان و زنان تشکیل می‌دادند که به گفته شاهدان بوسیله ماشین‌های پلیس به مکانی نامعلوم منتقل شد‌ه‌اند و کمیسیونر امور پناهندگان نیز تاکنون نتوانسته در مورد وضعیت آن‌ها اطلاعاتی بدست آورد.

  گزارش‌های بدست آمده از قبرس نیز نشان می‌دهد پناهندگان سوری که با قایق به این کشور می‌آیند به ترکیه بازگردانده می‌شوند و آن دسته نیز که در مناطق جنوبی قبرس مستقر شده‌اند با مشکلات معیشتی زیادی روبرو هستند. بر اساس این گزارش تاکنون کمتر از 400 درخواست پناهندگی در این کشور به ثبت رسیده است.

  به گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، اکنون ترکیه بیشترین میزان پناهنده سوری در اروپا را به خود اختصاص داده است که بیش از 500 هزار تن برآورد می‌شود.

  آدریان ادواردز متذکر شد بازگرداندن پناهندگان سوری به ترکیه و دیگر کشورهای همسایه تنها چالش‌های پیش روی دولت‌های این کشورها را افزایش می‌دهد. از این رو کشورهای اتحادیه اروپا نباید با بستن مرزهای خود مانع از ورود آن ها شوند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360390977
اکنون :
3