جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38388
  تاریخ انتشار : 27 آبان 1392 12:36
  تعداد بازدید : 687

  دادستان کرمان:

  زندان موفقیت لازم را در پیشگیری از تکرار جرم ندارد

  دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: به منظور اجرای دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری تاکنون 1336 زندانی مشمول عفو شده اند.

  340-2.jpg یدالله موحد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، با بیان این مطلب، اظهار کرد: پس از تصویب این دستورالعمل با برگزاری 26 جلسه در استان به 2607 نفر مرخصی اعطا شد، شرایط 950 نفر برای بهره‌مندی از آزادی مشروط مورد بررسی قرار گرفت و 471 نفر نیز به مرخصی پایان حبس اعزام شدند.

  وی افزود: به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، عید قربان و نیمه شعبان نیز به ترتیب 774، 1051 و 505 نفر به مرخصی رفتند. همچنین در مجموع 889 نفر مشمول عفو مقام معظم رهبری شده و 2219 نفر نیز مشمول تقلیل مجازات زندان شدند.

  موحد بیان کرد: در اجرای ماده 15 دستورالعمل، میزان مرخصی زندانیان در هر نوبت از 3 تا 5 روز به 5 تا 10 روز تغییر کرد تا افراد زندانی بیشتر از امتیاز مرخصی استفاده کنند. همچنین در اجرای ماده 14 این دستورالعمل، شورای طبقه‌بندی زندانیان به ریاست قاضی ناظر زندان حداقل هفته‌ای یک بار به صورت مستمر با تشکیل جلسه درباره موارد مطرح شده تصمیم‌گیری می‌کنند.

  موحد در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای انجام وظایف محوله در آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و در اجرای ماده 19 دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری، 43 بار قاضی ناظر زندان در زندان کرمان برای حل مشکلات زندانیان به ویژه مشکلات قضایی آن‌ها حاضر شده و به بررسی مشکلات آن‌ها پرداخته است.

  وی ادامه داد: در اجرای ماده 20 این دستورالعمل نیز بازداشتی‌های ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی برای دریافت رضایت شاکی و پرداخت دین نیاز به مرخصی داشته‌اند که برای فراهم کردن شرایط استفاده از مرخصی آن‌ها مطابق با مقررات، دستورات لازم داده شد. این افراد هم از مرخصی 10 روزه و هم از مرخصی تمدیدی تا 6 ماه استفاده می‌کنند، البته تمدید این 6 ماه در صورت ارایه مدارک مربوطه و تلاش زندانی برای دریافت رضایت یا پرداخت دین یا اعسار انجام می‌شود.

  دادستان عمومی و انقلاب کرمان با تاکید بر اینکه زندان موفقیت لازم را در پیشگیری از تکرار جرم ندارد، افزود: زندان بر روح و شخصیت زندانیان تاثیرات منفی بجا می‌گذارد که این موضوع بازگشت آن‌ها را به زندگی شرافتمندانه اجتماعی سخت و در برخی موارد غیرممکن می‌سازد.

  موحد با بیان اینکه اغلب زندانیان متاهل و متعلق به اقشار تهیدست جامعه هستند، افزود: در چنین وضعیتی خانواده زندانی دچار آسیب جدی می‌شود و حتی در برخی موارد بنیان خانواده از هم پاشیده می‌شود. این موضوع برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مدیران زندان‌ها را در این باره با مشکل روبه‌رو ساخته است، به طوری که آن‌ها بارها به صراحت اعلام کرده‌اند که امکانات موجود، تناسبی با جمعیت کیفری زندان‌ها نداشته و در نتیجه اقدام‌ها و برنامه‌های اصلاحی بازدارندگی لازم را ندارد و در نتیجه این اتفاق موجب می‌شود میزان بازگشت مجدد زندانیان افزایش یابد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360390977
اکنون :
20