جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38430
  تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 10:2
  تعداد بازدید : 336

  توکلی در اخطار قانون اساسی:

  پرداخت عوارض آلایندگی از سوی همه واحدهای تولیدی تبعیض ناروا است

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اگر در واحد تولیدی آلایندگی وجود نداشته باشد و کارخانه ای آلودگی ایجاد نکند اما برای آن عوارض آلایندگی در نظر بگیریم، واحد تولیدی را از نطقه بهینه دور می کنیم.

  پرداخت عوارض آلایندگی از سوی همه واحدهای تولیدی تبعیض ناروا است

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، احمد توکلی در نشست علنی امروز (سه شنبه 28 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در اخطار بند 9 اصل 3 قانون اساسی، گفت: باید روشن کنم که چرا پرداخت عوارض آلایندگی توسط همه واحدهای تولیدی تبعیض ناروا است.

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: در اقتصاد بخش عمومی می گوییم اگر تولید یا مصرف کالایی آثار خارجی داشته باشد بدان معنا است که بخشی از هزینه خود را به غیر طرفین معامله منتقل می کنند، به عبارتی بخشی از منافع را غیر از طرفین معامله به دست می آورند که این آثار خارجی منفی به دنبال دارد.

  وی ادامه داد: یکی از آثار منفی که هزینه به غیر منتقل می‌کند آلایندگی است که در این راستا تولیدکننده هزینه خود را به دلیل اینکه دستگاه های ضدآلاینده به کار نمی برد، کاهش می دهد و از آن طرف مصرف کننده محصول را ارزانتر خریداری می کند، اما شخص ثالثی باید این هزینه ها را با دچار شدن به بیماری بپردازد.

  توکلی در توضیح مطلب فوق ادامه داد: اگر آلایندگی  وجود داشته باشد و قانون وضع کنیم تولیدکننده را به نقطه بهینه نزدیک می کنیم اما اگر آلایندگی وجود نداشته باشد و کارخانه ای آلودگی ایجاد نکند و در این شرایط برای آن عوارض آلایندگی در نظر بگیریم، واحد تولیدی را از نطقه بهینه دور می کنیم و این تبعیض بین اینگونه بنگاه ها و بنگاه هایی که ایجاد آلایندگی می کنند است، در واقع پرداخت یک درصد فروش محصول برای عوارض آلایندگی باعث می شود کارخانه مربوطه اصلا سود نداشته باشد و درعین حال ضرر نیز بکند.

  در پایان علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به توکلی گفت: اشکال شما به لحاظ منطقی و محتوایی درست است، اما اشکال قانون اساسی ندارد.

  لازم به ذکر است در جریان بررسی طرح استفساریه شمول عوارض آلایندگی به پالایشگاه های نفت و واحدهای پتروشیمی براساس تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده پالایشگاه های نفت و پتروشیمی تحت هر شرایطی مشمول عوارض یک درصد قیمت فروش تحت عنوان عوارض آلایندگی می شوند./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360391042
اکنون :
7