جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38489
  تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 10:49
  تعداد بازدید : 672

  دیده‌بان حقوق بشر:

  وضعیت کارگران خانگی در کشورهای حوزه خلیج فارس با استانداردها فاصله زیادی دارد

  دیده بان حقوق بشر از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواست تا قوانین داخلی خود را در زمینه کارگران خانگی با استانداردهای سازمان جهانی کار تطبیق دهند و کنوانسیون بین المللی کارگران خانگی را به تصویب برسانند.

  Multimedia_pics_1384_8_Legal_23-2.jpg به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی در حال بررسی تصویب یک تعهدنامه در حوزه اشتغال کارگران بخش خانگی هستند که در صورت به تصویب رسیدن برای تمام کارفرمایان لازم‌الاجرا است.

  کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس بیشترین میزان وابستگی را به کارگران مهاجر در دنیا دارند در حالیکه قوانین این کشورها به گونه‌ای است که این کارگران را به شدت در معرض سوء‌استفاده کارفرمایان قرار می‌دهد.

  این تعهدنامه قرار است شامل مواردی چون یک روز تعطیلی در طول هفته، پرداخت هزینه‌های درمان و دادن حق نگهداری گذرنامه به خود کارگران به جای کارفرمایان باشد، اما این تعهدنامه به کارگران دیگر بخش‌ها توجهی ندارد. به عنوان مثال این کارگران هیچ محدودیتی برای انجام کار در طول ساعات شبانه‌روز ندارند و قوانین این کشورها از آن‌ها حمایتی نمی‌کند.

  تمار الریفای معاون سرپرست حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر، اظهار کرد: تعیین استانداردهایی برای حمایت از کارگران خانگی به طور قطع از آنچه که اکنون در کشورهای نامبرده شاهد آن هستیم بهتر است، اما متاسفانه این حمایت‌ها فاصله بسیار زیادی با استانداردهای جهانی برای جلوگیری از بدرفتاری با این افراد دارد.

  وی ادامه داد: تا زمانی‌که دولت‌های کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خود حق کارگران بخش خانگی را ضایع می‌کنند به کارفرمایان این اجازه را می‌دهند که با این کارگران حتی بدتر رفتار کنند.

  برآورد می‌شود حدود دو میلیون کارگر در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در بخش خانگی فعالیت می‌کنند که اغلب زنانی از کشورهای اندونزی، سریلانکا، هند، نپال، فیلیپین و اتیوپی هستند. وظایف اصلی آن‌ها شستن، پختن و مراقبت از کودکان خانه محل کارشان است که در بسیاری مواقع هدف انواع سوء‌استفاده‌های اخلاقی و فیزیکی قرار می‌گیرند.

  آن‌ها اغلب شکایت دارند که دستمزدهایشان ماه‌ها و حتی سال‌ها پرداخت نمی‌شود و در برخی مواقع کمتر از چیزی که در ابتدا توافق کرده‌اند دریافت می‌کنند. آنها از تعطیلی هفتگی محرومند، از سوی کارفرمایان مورد بی‌احترامی و توهین قرار می‌گیرند و برای ترک خانه محل کار خود محدودیت‌های زیادی دارند. سیستم «کفالت» در این کشورها باعث می‌شود تا اختیار و سرنوشت کارگران مهاجر در دستان کارفرما باشد، از این رو آن‌ها حتی در صورت اثبات بدرفتاری کارفرمایشان قادر نیستند محل کار خود را ترک کنند.

  کنوانسیون کارگران خانگی سازمان جهانی کار (ILO) در سال 2011 به تصویب رسید که بر اساس آن این افراد از حقوقی برابر دیگر کارگران برخوردارند. این کنوانسیون حتی حق و حقوق اضافه‌تر برای آنها در نظر می‌گیرد که در پنجم سپتامبر 2013 برای کشورهای عضو آن لازم‌الاجرا شد.

  کشورهای عضو موظفند مکانیزمی را برای کنترل وضعیت کارگران خانگی و رسیدگی به شکایات آنها تعیین کنند. آنها همچنین باید تمام تدابیر لازم برای حمایت از این کارگران در برابر انواع سوء‌استفاده و بدرفتاری را بکار گیرند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، شواهد و اسناد به دست آمده از کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس به ویژه عربستان نشان دهنده این مطلب است که سنت کنیزداری در این جوامع هنوز قابل رویت است که همواره مورد انتقاد مدافعان حقوق بشر است. کارگرانی که از این وضعیت رنج برده‌اند می‌گویند که حتی در بسیاری موارد همسران کارفرماهایشان از وجود سوء استفاده‌های اخلاقی مردان خانواده مطلع بوده‌اند، اما هیچگاه شکایتی از این موضوع نداشته‌اند.

  از این رو دیده‌بان حقوق بشر از این کشورها می‌خواهد کارفرمایان را مجبور کنند که در صورت بستن قرارداد با یک کارگر، محدوده کاری او و وظایف وی را به طور جزیی مشخص و حقوق او از جمله ساعات کار در شبانه روز، تعطیلی هفتگی و تامین غذا و جای خواب را تعیین کنند.

  گزارش‌های گذشته این سازمان نشان می‌دهد که وضعیت کارگران مهاجر در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار کمی داشته است و تقریبا هیچ یک از این کشورها تاکنون کنوانسیون بین‌المللی فوق‌الذکر را تصویب نکرده‌اند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360390977
اکنون :
12