جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38517
  تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 15:55
  تعداد بازدید : 570

  جزییات طرح دو فوریتی حمایت از دیپلماسی و الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای

  جزییات طرح سه فوریتی حمایت از دیپلماسی و الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای و مصادیق آن در مذاکرات هسته ای منتشر شد.

  جزییات طرح دو فوریتی حمایت از دیپلماسی و الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جمعی از نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی با عنوان الزام دولت به حفظ حقوق مسلم هسته ای و مصادیق آن در چارچوب معاهده ان پی تی و مذاکرات هسته ای را تهیه کرده اند که تاکنون حدود 100 نفر از نمایندگان پای آن را امضا کرده و قرار است امروز به هیات رئیسه مجلس تحویل داده شود.

  متن کامل  طرح مذکور به این شرح است:

  در موضوع طرح آمده است: دولت موظف است در جهت نیل به اهداف چشم انداز جمهوری اسلامی ایران و برنامه های توسعه آینده از جمله برنامه پنجم و بر اساس احکام ذکر شده در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی از جمله تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای و همکاری قانونی با آژانس بین المللی هسته ای و فتوای جهانی مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن ساخت سلاح هسته ای کلیه حقوق هسته ای ملت ایران را که قوانین بین المللی آن را به رسمیت شناخته و  مورد احترام قرار داده و همچنین مصادیق بارز این حقوق هسته ای را به شرح ذیل حفظ نموده و آن را توسعه دهد.

  این حقوق و کاهش تولید و توقف روند توسعه هسته ای ملت، قابل اغماض و مذاکره نبوده و دولت مجاز به هیچ گونه توافقی که این حقوق را نادیده بگیرد نمی باشد.

  1- ادامه توسعه سایت ها و کارخانجات غنی سازی وابسته (از جمله کارخانه غنی سازی نطنز) برای تولید سوخت نیروگاههای پرقدرت هزار مگاواتی تا سقف تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای بر اساس برنامه.

  2- ادامه اقدام به ساخت و نصب سانتریفیوژهای نسل دوم و سوم و جایگزین نمودن آنها با سانتریفیوژهای نسل اول به منظور بهره وری اقتصادی و تولید اورانیوم با غنای مورد نیاز بر اساس برنامه.

  3- ادامه ذخیره سازی اورانیوم غنی شده برای سوخت سه ساله یک نیروگاه (نیروگاههای موجود و توسعه آینده).

  4- ادامه اقدام به اکتشاف و توسعه معادن اورانیوم در سطح کشور بر اساس برنامه.

  5- ادامه تولید اورانیوم با غنای 20 درصد برای رفع نیاز به تولید میله های سوخت، تولید رادیوداروها و پرتودرمانی و سایر مصارف صلح آمیز هسته ای بر اساس نیاز داخل و بازار تجارت.

  6- ادامه و تکمیل کارخانه آب سنگین اراک جهت بهره مندی ملت ایران خصوصا بیماران سرطانی.

  7- ادامه همکاری های لازم با آژانس هسته ای و تلاش و اقنای افکار عمومی برای مقابله با تهاجمات دشمنان برای محروم نمودن ملت از حقوق هسته ای مسلم خود.

  8- چنانچه هر یک از نهادهای حکومتی طرف مذاکره هسته ای تحریم ها یا اقدامات غیر دوستانه ای را علیه نهادها و اشخاص جمهوری اسلامی ایران تثبیت یا اعمال نماید دولت مکلف است اقدامات مقابله به مثل از جمله تقدیم لایحه برای تصویب در مجلس شورای اسلامی را به عمل آورد.

  9- هرگونه موافقت با خواسته های طرف مقابل نباید خارج از معاهده ان پی تی باشد.

  10- حمایت و حفاظت همه جانبه از دانشمندان و کارشناسان حوزه هسته ای کشور.

  11- ایجاد امکان تعامل با کشورهای بی طرف و دوست و مستقل در همکاری های صلح آمیز هسته ای.

  12- تولید محصولات تجاری هسته ای بویژه داروهای هسته ای و امکان صادرات آنها در راستای حماسه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی.

  13- توسعه مراکز و پژوهشگاهها  و دانشکده ها کدهای هسته ای و تجهیز هرچه بیشتر آنها.

  14- اقدام برای معرفی چهره های مظلوم دانشمندان هسته ای شهید ملت ایران در سطح بین الملل و مجامع بین المللی و ثبت سند این مظلومیت در سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی هسته ای.

  طرح سه فوریتی " الزام دولت به حفظ حقوق مسلم هسته ای و مصادیق آن در چهارچوب معاهده ان پی تی و مذاکرات هسته ای" که تاکنون به امضای حدود 100 نفر از نمایندگان مجلس رسیده است را چهره های شاخصی چون حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، حجت الاسلام آشتیانی، حجت الاسلام سالک، الیاس نادران، علیرضا مرندی، زاهدی، شهریاری، سلیمانی، جوکار و اکثر اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امضا کردند./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360391020
اکنون :
9