جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38521
  تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 16:8
  تعداد بازدید : 806

  لاریجانی در دیدار با هیات کنسولی وزارت خارجه سوئد:

  ما طرفدار مکانیزم یو پی آر هستیم

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: متاسفانه برخی از پایتخت های کشورهای اروپایی به بهشت تروریست ها تبدیل شده اند.

  2452.jpgبه گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در دیدار با مدیرکل کنسولی وزارت خارجه سوئد و هیات همراه خطاب به رییس هیات کنسولی سوئد، گفت: کشورهای غربی ادعا می‌کنند حقوق بشر از جایگاه ویژه‌ای در سیاست داخلی و خارجی آن‌ها برخوردار است، اما در عمل، رفتار آن‌ها به گونه‌ای است که نشان می‌دهد این ادعا وجاهتی ندارد.

  لاریجانی به رفتار غرب با ایران در سال‌های گذشته و اکنون اشاره کرد و گفت: کسی نمی‌تواند منکر شود که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین و تنها دموکراسی خاورمیانه است. منتهی ببینید غربی‌ها و خصوصا آمریکا که خود را طرفدار حقوق بشر و مدعی ترویج دموکراسی می‌دانند با ایران که مهد دموکراسی در منطقه است چگونه برخورد می‌کنند و با انواع تحریم ها و تبعیض ها می خواهند ملت ما را تحت شدیدترین فشارها قرار دهند.

  دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: در حالیکه در ایران، افراد با نردبان رأی مردم به قدرت می رسند و از همان نردبان پایین می آیند و این دموکراسی مبتنی بر عقلانیت اسلامی، بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی است، غرب بیشترین ستیز را با آن داشته و در عوض با کشورهایی که کوچک‌ترین نمونه و مدل دموکراسی در آنها یافت نمی شود، صمیمی ترین و نزدیک ترین روابط خارجی را برقرار کرده است و این به خوبی نشان می دهد که ادعاهای آنها درباره اهمیت جایگاه حقوق بشر تو خالی است.

  لاریجانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مناقشاتی در مبانی اسناد حقوق بشر فعلی دارد، گفت: با اینکه معتقدیم یک نگاه انحصاری به تفکر سکولار لیبرال غربی در این اسناد موجود است، حتی همین مجموعه اسناد هم توسط دول غربی چه در سیاست های داخلی و چه در سیاست های خارجی شان به درستی پیگیری نمی شود و این موضوع نشان می دهد که صرفا از حقوق بشر یک استفاده شعاری می شود.

  دبیر ستاد حقوق بشر از گسترش فرهنگ اسلام هراسی، بیگانه ستیزی و نژادپرسیتی در جوامع غربی به عنوان یکی دیگر از نشانه‌های پایبند نبودن این کشورها به مبانی و اصول حقوق بشری یاد کرد و گفت: فضای پدید آمده ناشی از اسلام هراسی رو به گسترش در کشورهای اروپایی سبب شده تا مسلمانان همواره در معرض بدبینی، تبعیض و آزار و اذیت قرار گیرند که این ها همه خلاف ادعاهای حقوق بشری است.

  لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگترین کشورهای قربانی تروریسم و در عین حال فعال در زمینه مبارزه با ترویسم بوده است، گفت: امروز در حالی انواع و اقسام تهمت ها را به ایران نسبت می دهند که پایتخت های کشورهای اروپایی بهشت تروریست های خوناشامی چون منافقین و پژاک و سایر گروه های تروریستی، حتی عناصر القاعده شده است. در پایتخت های کشورهای غربی، از تروریست هایی که دستشان به خون هزاران نفر آلوده است به عنوان مدافع حقوق بشر یاد می شود و مورد احترام قرار می گیرند، در حالیکه عمده آنها در برپایی اردوگاه های آموزشی، ارسال کمک های مالی و هدایت و سازمان دهی فعالیت های تروریستی بر ضد ایران یا مناطق دیگری از جهان نقش دارند.

  دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ما بسیار خوشحال می شدیم اگر غرب واقعا برای حقوق بشر اهمیت قائل می شد و آن موقع حتی اگر در مواردی با یکدیگر در مبنا اختلاف نظر داشتیم آنها را تحمل می کردیم، اما حیف که اینگونه نیست. با این همه سیاست ایران حضور فعال در بحث حقوق بشر و در سطح بین المللی است و همواره تلاش کرده است تا ضمن ارتقاء وضعیت حقوق بشر در داخل، بر اساس فکر پایه ای نظام که اسلام است، از اعمال استانداردهای دوگانه توسط برخی از کشورهای غربی در محافل بین المللی نیز جلوگیری به‌عمل آورد.

  لاریجانی در ادامه با تاکید بر اهمیتی که ایران به مکانیزم گزارشگری یو پی آر قائل است گفت: ما طرفدار مکانیزم یو پی آر هستیم و از ابتدا جزء عناصر موثری بودیم که این نوع گزارشگری را در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب کرده و از آن حمایت کردیم. در زمان یوپ ی آر بیش از 100 توصیه را پذیرفتیم و در همان چارچوب در حال همکاری و فعالیت با شورای حقوق بشر هستیم، اما نکته مهم این است که باید به این مکانیزم فرصت کافی داده شود تا به اهداف مورد نظر خود برسد؛ اما متاسفانه کشورهایی هستند که با طرح مجدد گزارش‌های کشوری و عدم اعتنا به گزارش‌های یو پی آر و عدم پاسخگویی به شورا، نقش یو پی آر را حاشیه‌ایی می‌کنند و اگر با این موضوع با تسامح برخورد شود، یو پی آر در همان دور اول با شکست مواجه می شود.

  دبیر ستاد حقوق بشر گفت: به‌عنوان نمونه شورای حقوق بشر سازمان ملل باید رژیم صهیونیستی را مجبور کند که گزارش یو پی آر خود را مجددا به شورا عرضه کند، حال آنکه شورا با بی توجهی به جنایت های رژیم صهیونیستی، برای ایران که تنها دموکراسی منطقه محسوب می شود گزارشگر ویژه تعیین می کند.

  لاریجانی در ادامه، سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران، مکانیزم عملکرد ستاد حقوق بشر و نحوه تعامل و همکاری فنی ایران با شورای حقوق بشر سازمان ملل را برای هیات سوئدی تشریح کرد و به چند سوال آن‌ها درباره مسائل حقوق بشری ایران از جمله بالا بودن تعداد اعدام‌ها پاسخ گفت.

  در این دیدار آندرس رونکوئیست رئیس هیات کنسولی وزارت خارجه سوئد با قدردانی از نقش ایران در تقویت مکانیزم یو پی آر گفت: سوئد نیز مانند ایران از جمله کشورهای مدافع مکانیزم یو.پی آر است که سبب می شود وضعیت حقوق بشر همه کشورها بدون هیچ تبعیضی در بوته نقد گذاشته شود.

  وی سپس با اشاره به اینکه حقوق بشر در سیاست داخلی و خارجی سوئد نقش بسیار مهمی دارد خواستار گسترش همکاری های دوجانبه با ایران برای تبادل نظر و کسب و آشنایی بیشتر با سیستم قضایی ایران و مکانیزم های موجود در آن آشنا شد.

  دبیر ستاد حقوق بشر نیز از علاقمندی ایران برای توسعه همکاری های فنی، حرفه ای و نظری در خصوص حقوق بشر و در صحنه دو جانبه بین المللی شد که مورد استقبال طرف سوئدی قرار گرفت و قرار شد مکانیزم های دیپلماتیک آن بررسی و مورد پیگیری واقع شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
11